Emre Alan Fotoğrafcılık
Fotoğraf

Dünden Bugüne Fotoğracılık Serüvenim

Herkese tekrar merhaba, ilk blog yazımda da bahsettiğim gibi blog da çektiğim fotoğraflardan, bazı fotoğraf çekim tekniklerine kadar birçok alanda yer vereceğim. Öncelikle belirteyim ki profesyonel bir fotoğrafcı değilim, sadece hobi amaçlı olarak çekimler yapıyorum.

Fotoğraf alanında serüvenim casio’nun kompakt mini bir fotoğraf makinesi ile başladı. 8 MP’lik, zamanına göre güzel kompakt bir fotoğraf makinesiydi. Megapikselin çok önemli olduğunu düşündüğüm, teknik anlamda hiçbir bilgimin olmadığı dönemde basçek şeklinde bir eğlence makinesi olmuştu.

Emre Alan Casio Fotoğraf Makinesi

Sonrasında üniversitede fotoğraf üzerine seçmeli ders alma şansım oldu ve bu ders sayesinde belli bir temele sahip oldum. Fakat bilgileri deneyimleyebileceğim bir fotoğraf makinem henüz yoktu. İlk DSLR’ımı dersi aldıktan yaklaşık 2 yıl sonrasında alabildim. Bu fotoğraf makinesi ise halen kullanmakta olduğum Canon 550D. Yol arkadaşım olan bu fotoğraf makinesi ile kendimi geliştirmemde çok büyük katkısı oldu.

Emre Alan Canon 550D

Teorik olarak bildiklerim ve deneme yanılmalar ile kısa zaman içinde iyi bir şekilde fotoğraf makinesini kullanabilir hale geldim. Zamanla birçok farklı koşulda ve yerde yaptığım çekimler ile bilgiler hem kalıcı hale geldi hemde farklı koşulların getirdiği süprizleri nasıl aşacağımı öğrendim. Bu süreçte ihtiyaçlarım doğrultusunda macro çekim ve portre çekimlerde kullanabileceğim 2 lens daha aileye eklenmiş oldu.

Makinenin kullanımına iyice alıştıktan sonra değişik teknikleri kullanarak farklı fotoğraflar çekmeye çalıştım, kimi tekniklerde tamamen çuvallerken kimi tekniklerde güzel sonuçlar çıkarabildim.

Benim için kimi zamna huzur, kimi zaman eğlence olan bu serüvenim halen sürüyor. Elimden geldiği ölçüde bilgilendirici, zaman zamanda çektiğim fotoğraflardan kolajlar paylaşarak yazılarımı sürdüreceğim. Yazıma noktayı koymadan önce;

Fotoğraf makinesi alacak olanlara benden küçük bir tavsiye, lens kalitesinin fotoğraf üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bundan dolayı kaliteli bir gövde, ortalama kalitede bir lens almaktansa, ortalama kalitede bir gövde ve kaliteli bir lens almanız sizin için daha iyi olacaktır.

Ayrıca 500PX ve İnstagram üzerinden paylaşımlarımı sürdürüyorum, doğa ve şehir manzaralı fotoğraflarıma gözatabilir ve beni takip edebilirsiniz.
https://500px.com/emrealan
https://www.instagram.com/ealan/

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir