canva-ucretsiz-tasarım-2
Teknoloji

Dijital Reklam İçin Nasıl Hızlı Görsel Hazırlanır?

İnternetin bütün yaşamımızı kapladığı bu dönemde, televizyon ve radyo reklamları değerini yitirmeye başlamıştır. İnternete kayan bu ilgi ile birlikte internetde yayınlana reklamlar bir anda artış göstermiştir.

İnternette iyi bir reklam stratejisi ile TV-Radyo reklamlarına oranla çok daha düşük maliyetle aynı kitlelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Reklamların çok daha düşük olsada, iyi şekilde tasarlanmayan ve planlanmayan reklamlar paranızı çöpe atmak olacaktır. İyi bir görsel internet reklamının ilk adımı kaliteli, tasarım kurallarına uygun bir tasarım yapmaktır. Bundan sonraki adım ise hedef kitlenizi iyi bir şekilde planlamak ve reklamı bu hedef kitleye belirli reklam ağları ile ulaştırmaktır. Bu başka bir yazının konusu olacak, şimdi tasarım ile ilgili asıl konumuza dönelim.

Görsel reklam tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Hedef kitlenize hitap eden etkili bir başlık olmalı
  • Başlık ve diğer içerikler kontrast olmalı rahat okunabilmeli
  • Markanızın logosu yer almalı
  • Başlıkdan daha küçük fontta açıklama metni (İsteğe bağlı)
  • Eyleme çağrı butonu olmalı (Hemen Al, Bilgi Al, Hesap Oluştur vb.)
  • Arkaplan resmi olarak ise dikkat çekici olmalı
  • Kullanılan renkler birbine uyumlu olmalı

Benimde sık sık kullandığım bir site olan canva.com, profesyoneller tarafından hazırlanmış binlerce görsele sahip. Çok hızlıca metin ile görsellerin düzenlenmesine imkan sağlıyor. Tasarımları yukarıda bahsettiğim kritelerlere çoğunlukla uyuyor ve tasarım programları konusunda bilginiz olmadan hızlı bir şekilde reklamlarınızı oluşturmanızı sağlıyor.

Bu bağlamda canva.com belirli bir oranda ücretsiz ve çok işinize yarayacak bir platformdur. Reklam dışında birçok alandada ücretsiz tasarımlar mevcuttur. Ücretsiz kayıt olabilir ve güzel reklam tasarımları oluşturabilirsiniz.

Sitede reklam tasarımları dışında kullanabileceğiniz kategorilerin bir bölümü aşağıdaki gibidir.

www.canva.com

Canva.com Genel Görünüm

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir